#JIRIWOLKER – MGP

#JIRIWOLKER

Stálá literární expozice

Hlavní výstavní sál Muzea a galerie v Prostějově

Stálá expozice předčasně zesnulého básníka Jiřího Wolkera (1900–1924) má v Muzeu a galerii v Prostějově své místo již od roku 1940. V letech 1967, 1980 a 2000 byla podle potřeby upravována a doplňována o nové poznatky. U příležitosti básníkova 100. výročí úmrtí představujeme mladého Wolkera jako charismatického a talentovaného muže, který měl své cíle, přání a touhy, které nestihl naplnit. Novým moderním prvkem v expozici je umělá inteligence (AI), díky které si mohou návštěvníci Jiřího zhmotnit do podoby, jak by mohl vypadat dnes, vést s básníkem rozhovor na libovolné téma, ilustrovat některou z jeho básní ze sbírky Těžká hodina nebo s Jiřím skládat rýmy. Formou popularizačních videí se také mohou hlouběji seznámit s jeho sedmi osobními předměty, které jsou umístěné v časové ose v podobě symbolů QR kódů.

Kromě netradičního zážitku a poučení, si z expozice lze odnést ve fyzické podobě jednu z dvaceti čtyř Jiřího básní, umístěných v podobě trhacích bloků pod časovou osou, nebo doprovodnou publikaci s názvem Jiří Wolker: básník, co miloval život / 1900–1924.

Housle #jw

Kalamář #jw