MGP na léto připravilo dvě velké výstavy – MGP

MGP na léto připravilo dvě velké výstavy

Antonín Vojtek: Krajina mého srdce a Zdeněk Horák: Vzpomínky na Prostějov jsou názvy výstav, které na dobu letních prázdnin připravilo Muzeum a galerie v Prostějově.

Ve čtvrtek 4. července bude na hlavní budově muzea zahájena výstava Antonína Vojtka, Krajina mého srdce. Vojtek v současné době patří mezi nejvýznamnější umělecké osobnosti jižní Moravy. „Životní příběh samotného autora je velkou inspirací. Dnes v devadesáti letech pracuje denně deset hodin. Jak sám aktuálně říká, maluje ze dvou důvodů: „pro lidi, kteří v dnešní uspěchané době touží po klidu, a kromě vlastního potěšení i pro mou ženu,“ píše v úvodu katalogu vydaného k výstavě Veronika Hrbáčková, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově. Vernisáž proběhne nejen za přítomnosti autora, ale také s hudebním doprovodem známé cimbalistky a skladatelky Zuzany Lapčíkové. „Výstava je zároveň oslavou autorových devadesátých narozenin, které symbolizují bílí ptáci instalovaní nad všemi Vojtkovými obrazy,“ doplňuje Hrbáčková. Výstava potrvá do 6. října.

Druhou letní výstavou jsou kresby prostějovských uliček a zákoutí, které zachytil Zdeněk Horák, původem sice rodák z Bystřice pod Hostýnem, ale dětství a dospělost trávil v Prostějově.  „Výstava poskytne celkový pohled do prostředí zaniklých židovských uliček tak, jak je Zdeněk Horák znal z doby před asanacemi v sedmdesátých letech minulého století: ulice Kostelní, Uprkova, Koželužská, Lutinovova, Křížkovského, Hradební, náměstí Svatopluka Čecha, křivolaké uličky, dlažba z valounů, mansardové barokní střechy, nebo zajímavé architektonické detaily na fasádách domů,“ říká Nikola Sigmundová, kurátorka obou letních výstav. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 11. července v Galerii Špalíček a k vidění bude do 15. září tohoto roku.

Otevírací doba muzea a Galerie Špalíček: úterý až neděle, 9:30 – 12:00, 13:00 – 17:00