Hlavní cena festivalu muzejních filmů MUSAIONfilm – MGP

Hlavní cena festivalu muzejních filmů MUSAIONfilm

Hlavní cena MUSAIONfilm Černý Janek

Hlavní cenu festivalu muzejních filmů MUSAIONfilm 2024 si z Uherského Brodu odvezlo Muzeum a galerie v Prostějově. Zlatý Janek, jak je cena pojmenována, byl udělen za sérií krátkých videí o sbírkových předmětech z pozůstalosti Jiřího Wolkera. Ty jsou uloženy v depozitářích prostějovského muzea.

„Krátká videa jsme natočili při příležitosti stého výročí úmrtí Jiřího Wolkera, které si letos připomínáme nejen v muzeu, ale také mnoha akcemi ve městě,“ říká Veronika Hrbáčková, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově. Autory videomedailonů jsou Miloš Karásek a Michal Zajaček. Oba byli zároveň i autory výstav (RE-WOLKER a Wolkerovy lásky), které společně doprovázely otevření nové stálé expozice Jiřího Wolkera s názvem #JIRIWOLKER. „Kromě samotných autorů můj velký dík patří také kurátorovi expozice Filipovi Gregorovi za jeho obrovské nasazení a spolupráci,“ dodává Veronika Hrbáčková.

V konkurenci patnácti silných přihlašovatelů (např. Česká televize, Národní galerie Praha, Regionální muzeum v Litomyšli a další) uspělo se svými filmy i Ostravské muzeum, Muzeum Komenského v Přerově a Památník Lidice.

Veškeré informace o festivalu jsou na webových stránkách: www.musaionfilm.net