„My Memory is Nothing But Sorrow“ propojuje dvě generace – MGP

„My Memory is Nothing But Sorrow“ propojuje dvě generace

Festival současného umění Prostějov letos hostí výstavu s názvem My Memory is Nothing But Sorrow / Moje paměť není nic jiného než smutek, která reflektuje tvorbu dvou umělců oddělených dvěma generacemi – malířky Anny Zemánkové (1908–1986) a sochaře Dominika Adamce (1995). Výstava je součástí širšího tematického okruhu festivalu, jehož ústředním motivem je paměť.

Výstava představuje sérii děl, ve kterých Dominik Adamec navazuje na tvorbu Anny Zemánkové a přenáší její organické tvary a imaginární rostliny do svého vlastního vizuálního světa. Adamec ve své sérii reaguje na odkaz vyhubených druhů zvířat, čímž vytváří paralelu k abstraktním organickým tvarům Zemánkové. Dominik Adamec, absolvent sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze, žije a tvoří v Berlíně. V roce 2024 obdržel cenu BBA Artist Prize a jeho práce byla vystavena mimo jiné v galerii Etcetera Art v Praze. Jeho aktuální série s názvem Lexikon vyhynulých druhů se věnuje zvířatům, která byla vyhubena člověkem a jejichž existence se dnes redukuje pouze na záznamy v encyklopediích. Adamec tak z faktických zvířat vytváří abstraktní vzpomínky na minulost, které materializuje prostřednictvím keramických soch.

Na druhé straně výstava odkazuje na práci Anny Zemánkové, která je jednou z nejvýznamnějších představitelek art brut. Zemánková začala tvořit až po svých padesátých narozeninách a umění pro ni představovalo únik v době osobní krize. Její díla, zobrazující fantastické rostliny a organické tvary, jsou součástí prestižních světových sbírek, včetně pařížského Centre Pompidou nebo Muzea umění Olomouc. I přes svou rozsáhlou mezinárodní kariéru se v Olomouckém kraji naposledy představila v roce 1998.

Výstava My Memory is Nothing But Sorrow nabízí návštěvníkům příležitost k reflexi nad vzpomínkami, minulostí a způsobem, jakým si člověk uchovává či ztrácí paměť – ať už se jedná o paměť kulturní, historickou či ekologickou. V Galerii Špalíček je k vidění od 20. 9. do 17. 11. 2024. V pátek 4. 10. 2024 proběhne v rámci Festivalu současného umění vernisáž, o den později pak komentovaná prohlídka pod vedením Dominika Adamce a vnučky Anny Zemánkové, Terezie, historičky umění.