Oslavy Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska – MGP

Oslavy Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska

Home / Další zprávy / Oslavy Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska
Oslavy Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska

Již 12. ročník tradičních Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska se letos úplně poprvé bude konat v Olomouckém kraji. Místem konání bude obec Cholina na Olomoucku, která je známá svými typickými hanáckými stavbami. Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 20. července v 10:00 na zemědělské usedlosti č.p. 53, vedle obecního úřadu.

„Dny lidové architektury nabídnou bohatý program zahrnující ukázky tradičních stavebních řemesel jako jsou štuky, vápenné a hliněné omítky či umělecké kovářské práce. Vedle řemeslných demonstrací se návštěvníci mohou těšit na vystoupení folklorního souboru Cholinka a ochutnávky místních specialit,“ říká Veronika Hrbáčková, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově, které patří k hlavním organizátorům akce. Během celého dne budou probíhat komentované prohlídky historické usedlosti a místní expozice Hanáckého muzea. Zároveň bude přístupný areál poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie s bohatou historií a významnými uměleckými díly.

Pro zájemce o hlubší poznání lidové architektury je připravena exkurze „Putování za lidovými stavbami Hané“, která zahrnuje prohlídku unikátních architektonických památek v okolí, jako např. sušárnu chmele v Odrlicích nebo usedlosti s arkádovým náspím také v Senici na Hané a v Ratajích.

Dny lidové architektury jsou klíčovou událostí pro propagaci a ochranu lidového stavitelství jako neodmyslitelné součásti kulturního dědictví. Akce zdůrazňuje význam architektury pro udržení lokální identity a posiluje povědomí o potřebě ochrany historických staveb. Hlavními pořadateli jsou Kotěrovo centrum architektury o.p.s. ve spolupráci s FOIBOS BOOKS s.r.o., Muzeem a galerií v Prostějově a Obcí Cholina. Dny lidové architektury probíhají pod záštitou Olomouckého kraje, Ministerstva kultury, Národního památkového ústavu a dalších partnerů, včetně mediálních partnerů ČRo Olomouc a TV Morava.