20. 9. – 17. 11. 2024 Galerie Špalíček, Uprkova 18
Vernisáž: 4. 10. 2024 v 17:00
Komentovaná prohlídka: 5. 10. 2024 v 17:00
Název výstavy My Memory is Nothing But Sorrow / Moje paměť není nic jiného než smutek odkazuje na život a tvorbu umělců, které od sebe dělí dvě generace: malířku Annu Zemánkovou (1908–1986), pro niž se tvorba stala jediným únikem v době osobní krize, a sochaře Dominika Adamce (1995), jehož díla reflektují zbytečné ztráty zapříčiněné samotným člověkem. V sérii, kterou umělec představuje v prostorách Špalíčku, nepřímo reaguje na tvorbu Anny Zemánkové odkazy k vymřelým druhům zvířat, které se ale vzhledem k časové vzdálenosti od současnosti jeví stejně abstraktní jako tvarosloví smyšlených rostlin
a organických tvarů děl umělkyně. Inspirací byla Dominiku Adamci sbírka básní a prózy německého autora Mikaela Vogela Dodos auf der Flucht: Requiem für ein verlorenes Bestiarium / Dodové na útěku: Requiem za ztracený bestiář, která se věnuje vyhubení druhů a snižování biologické rozmanitosti Země způsobené člověkem.
V širším světovém a historickém kontextu tak výstava navazuje na téma Festivalu současného umění Prostějov, kterým je paměť. Více na www.fsup.art
Festival současného umění Prostějov / 3. až 5. říjen
Informace o programu:
Informace o afterparty v Kino Metro 70: https://fb.me/e/2ozMpe9er
Dominik Adamec (1995) je absolventem oboru sochařství pražské Akademie výtvarných umění, v současné době žije a tvoří v Berlíně. Pochází z křesťanské rodiny a jeho tvorba v počátku vycházela z raně středověké sakrální architektury a sochařství i prvků náboženské liturgie. Později se začal zabývat chimérami a mikroskopickým pozorováním organismů. Aktuální série s názvem Lexikon of Extincted Species / Lexikon vyhynulých druhů je zasvěcená člověkem vyhubeným zvířecím druhům, jejichž existence se redukovala na encyklopedie a knihy a z fakticky existujícího živočicha se stala abstraktní vzpomínka na minulost. Od efemérnější techniky papírmašé a reliéfních objektů zasazených do rámu se Adamec postupně odklonil k trvalejší keramice. V roce 2024 získal cenu BBA Artist Prize a měl samostatnou výstavu například v galerii Etcetera Art v Praze. Na Festivalu současného umění Prostějov se představí již podruhé. Na prvním ročníku festivalu v roce 2021 vystavoval v prostorách Zlaté Brány díla, která se tematicky dotýkala vzájemného ovlivňování a propojení lidského a duchovního světa s přírodou.
Anna Zemánková (1908–1986), rodačka z Olomouce, je jednou z celosvětově nejvýznamnějších tvůrkyň art brut. Umění se začala věnovat až po padesátém roce svého života, kdy se ponořila do svého vlastního světa. Tvorba se pak stala její hlavní a každodenní životní náplní až do samotné smrti. Její kresby rostlin a organických tvarů jsou zastoupeny ve významných sbírkách soukromých sběratelů art brut po celém světě a také ve veřejných institucích, například v Muzeu umění Olomouc nebo v pařížském Centre Pompidou. V Olomouckém kraji se naposledy na samostatné výstavě představila v Muzeu umění Olomouc v roce 1998. Tento rok se již podruhé stala součástí Benátského bienále.