Zlomek zvonu z farního chrámu Povýšení sv. Kříže v Prostějově – MGP

Zlomek zvonu z farního chrámu Povýšení sv. Kříže v Prostějově

inv. č. 007615, sbírka Muzea a galerie v Prostějově, podsbírka Uměleckoprůmyslové práce

Nedostatek barevných kovů vedl za první světové války k rekvizicím zvonů. V roce 1915 byl proveden jejich soupis a fotodokumentace. První kolo rekvizic bylo zahájeno v srpnu 1916, vyhnuly se mu historicky hodnotné zvony, odlité do roku 1700. Zlomek zvonu, který je součástí sbírek MGP padl za oběť druhému kolu, zahájenému v květnu 1917. Tehdejší významný farář p. Karel Dostál Lutinov se snažil prostějovské zvony zachránit, dokonce napsal i žádost císaři. Druhý největší zvon farního chrámu se zachránit nepodařilo. Při rekvizici jej vojáci museli rozbít přímo ve věži. Zlomek s vyobrazením městského prostějovského znaku někdo vzal a věnoval muzeu. Zvon byl ulitý v roce 1726, nazvaný Cyril a Metoděj, Petr a Pavel, vážil 2000 kg. Vyzdoben byl obrazy světců a nesl tyto nápisy: na boku Olaus Öberg fudit Olomucii a znak města Prostějova. Kolem bordury byl nápis: Benedicte glacies et nives Domino. Benedicte lux et tenebrae Domino (Chvalte ledy a sněhy Hospodina. Chvalte světlo i temnoty Hospodina).

Veronika Schmittová

inv. č. 7615, kat. č. Cf 12, Zlomek zvonu z farního chrámu Povýšení sv. Kříže, zvonovina, 1726.