Restaurování historického nábytku ze sbírek MGP

Prosíme nesedat! je název výstavy, která pochází ze sbírek Muzea a galerie v Prostějově. Zde prošel v roce 2024 restaurováním výjimečný soubor historického nábytku. Jedná se o dvě klasicistní židle a lavice darované JUDr. Janem Knappem roku 1907, a novorenesanční lavice Roberta Hanische. Odborné zásahy realizovaly Uměleckořemeslné a restaurátorské dílny Svitávka u Boskovic a restaurátorky Kateřina Kouřilová a Monika Kovaříková. Restaurátorský projekt se uskutečnil díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR v rámci Integrovaného systému ochrany movitého kulturního dědictví a za spoluúčasti Olomouckého kraje, zřizovatele muzea.
Knappova klasicistní lavice z jilmového a bukového dřeva je bohatě zdobená intarziemi, zlacenými festony a rozetami. Provázkový výplet, dochovaný na opěradle a područkách, je původní. Židle ze stejného období a materiálu jsou dekorovány jemnou řezbou, vyplétaným sedákem z ratanu a opěradlem z jutového provázku. Celý soubor pochází z druhé poloviny 18. století a reprezentuje klasicistní nábytkářství, které čerpalo inspiraci z antického umění a elegance. Stav před restaurováním byl u všech kusů vážný – rozvolněné konstrukce, poškozená výzdoba, chybějící části, nevhodné povrchové úpravy a stopy po červotoči. Restaurátoři odstranili druhotné vrstvy nátěrů, doplnili ztracené prvky, zpevnili konstrukci a obnovili zlacení tradičními technikami. Na obnově židlí se podílela i studentka Střední školy řezbářské Tovačově v rámci odborné praxe v MGP.
Dalším restaurovaným nábytkem je reprezentativní lavice s loveckými výjevy, která vznikla pravděpodobně v severní Itálii ve 2. polovině 19. století. Jde o typ cassapanca, lavici inspirovanou renesančními truhlami, jejíž dekor tvoří intarzie z javoru a ořechu s jemným rytím vyplněným černým voskem. Lavice se do muzejních sbírek dostala v roce 1945 jako konfiskovaný majetek obchodníka a příslušníka SS Roberta Hanische. Před restaurováním chyběla vrchní řezba a řada detailů byla mechanicky poškozena nebo napadena dřevokazným hmyzem. Restaurátoři lavici rozebrali, vyčistili a ošetřili proti škůdcům, doplnili chybějící části a upravili povrch tradičním voskem Ciranova.
Restaurovaný nábytek není jen hodnotným uměleckým dílem, ale i nositelem paměti konkrétních osobností spjatých s historií města. Advokát Jan Knapp byl významným veřejným činitelem v Prostějově i Přerově a také nevlastním otcem Karly Vojáčkové, prostějovské mecenášky, která se podílela na vzniku Dívčí pokračovací školy i na výstavbě Národního domu architekta Jana Kotěry. Naopak jméno Roberta Hanische je spojeno s obdobím okupace a konfiskace židovského majetku.
Restaurovaný nábytek je přístupný na hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově na náměstí T.G.Masaryka ve dnech 25. 4. – 31. 8. 2025. Vernisáž, resp. odborné představení projektu, proběhne 23. 5. 2025 v 17:00 hodin při příležitosti Muzejní noci.