S hlubokým zármutkem oznamujeme úmrtí významné geoložky RNDr. Vladimíry Jaškové – MGP

S hlubokým zármutkem oznamujeme úmrtí významné geoložky RNDr. Vladimíry Jaškové

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás opustila vážená kolegyně, RNDr. Vladimíra Jašková. Paní doktorka Jašková byla součástí muzejního týmu od roku 1983 a během svého dlouholetého působení se významnou měrou zasloužila o rozvoj geologických sbírek a vzdělávacích programů muzea.

„Paní doktorka Jašková byla nejen vynikající vědkyně, ale také mentor a inspirace pro mnohé z nás. Její vášeň pro geologii a neúnavná práce přinesly muzeu mnoho úspěchů v oblasti výzkumu a edukace nejen na regionální úrovni. Pod jejím vedením jsme realizovali řadu významných výstav, které přiblížily geologii široké veřejnosti,“ říká Veronika Hrbáčková, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově.

V týdnu od 14. do 18. 10. 2024 bude stálá muzejní expozice geologie zpřístupněna návštěvníkům zdarma. Po tuto dobu bude ve vnitřních prostorách muzea promítána i retrospektiva dokumentu Kámen mluví, jehož autorkou je RNDr. Jašková.

Za celý kolektiv Muzea a galerie v Prostějově vyjadřujeme nejhlubší soustrast rodině, přátelům a všem, kteří měli paní doktorku Jaškovou rádi.

RNDr. Vladimíra Jašková

Vystudovala Přírodovědeckou fakultu UJEP v Brně, obor Základní a ložisková geologie. Ihned po ukončení školy nastoupila do Muzea Prostějovska v Prostějově, kde pracovala až do své smrti, tedy plných 41 let. Zabývala se výzkumem geologicky významných lokalit hlavně v prostějovském regionu, ale nejen tam. Své výzkumy publikovala v mnoha odborných časopisech. Byla redaktorkou recenzovaného časopisu Přírodovědní studie Muzea Prostějovska, který v prostějovském muzeu vycházel v letech 1998-2015. Byla autorkou několika výstav, kde prezentovala své výzkumy, které mohli návštěvníci shlédnout nejen v Prostějově, ale též na mnoha místech po celé republice. Spolupodílela se na mnoha výstavách oborově příbuzných. Jejím autorským počinem byla stávající expozice geologie v MGP s názvem Kámen mluví. Její zápal pro obor byl obrovský a svým zápalem pro geologii dokázala nadchnout mnoho laiků.