Vydali jsme unikátní publikaci o tradiční úpravě hlavy na Hané – MGP

Vydali jsme unikátní publikaci o tradiční úpravě hlavy na Hané

Muzeum a galerie v Prostějově vydalo odbornou publikaci s přílohou filmového dokumentu na téma „Tradiční úprava hlavy. Úvazy tištěných šátků na Hané“. Autorkami této publikace jsou Veronika Hrbáčková a Lucie Svobodová. Kniha vychází na sklonku roku 2024 a přináší po více než 80 letech od vydání knihy „Lidové umění“ J. R. Bečáka (Velký Týnec, 1941) nový pohled na jedno z klíčových témat krojového odívání na Hané.

„Publikace chce čtenáře seznámit se soudobými úvazy ve vybraných lokalitách Hané a snaží se je vzhledem k pozvolnému vývoji souvisejícímu s proměnou některých tradičních postupů konfrontovat s úvazy minulosti. Součástí publikace je proto DVD s názornými ukázkami úvazů z lokalit, kde ještě aktivně působí „vazačky“ pracující vesměs pro zdejší folklorní soubory. Všechny znalkyně v současnosti používaných úvazů je praktikují na základě předaných zkušeností svých předchůdců již mnoho let, a tento um chtějí předávat dál. Detailní popis lokálního úvazu a jeho tradované historie bude spolu s praktickými ukázkami návodem pro další generace mužů a žen, kteří mohou mít v budoucnu podíl na záchraně tohoto tradičního prvku, stejně jako současní vazači a vazačky,“ řekla Veronika Hrbáčková, ředitelka MGP a zároveň i jedna z autorek publikace.

Po teoretické stránce s tématem ženských pokrývek hlavy seznamuje rozsáhlá kapitola spoluautorky Lucie Svobodové, která vychází z rozsáhlého terénního průzkumu probíhajícího v muzeích hanáckého regionu v letech 2020 a 2023/2024. Její práce cílí na rozbor šátků, které se v průběhu dějin staly nedílnou součástí hanáckého kroje. „Vzhledem k rozsáhlým sbírkám hanáckých muzeí a rozmanitosti vzorů je obrazově publikován jen zlomek z celkového počtu exemplářů. V případě hnědých, uničovských, přerovských nebo napoleonských šátků jsou jen dva kusy od každé kategorie, přičemž celkové množství by se dalo spočítat na prstech jedné ruky. U uničovských a přerovských šátků nastal problém nejen v tom, že se dochovalo velmi malé množství, z něhož se podstatná část nacházela ve stálé expozici v Muzeu Komenského v Přerově a byla nedostupná, ale navíc evidenční karty v muzeích neobsahovaly potřebné informace o výrobci, nebylo tedy úplně jednoduché je určit podle užitého vzoru nebo barev. Největší prostor věnujeme červeným šátkům, protože jsou v muzeích nejvíce zastoupeny,“ poznamenává Lucie Svobodová.

Na přípravě knihy se podílelo třináct paměťových institucí, které poskytly unikátní, dosud nepublikované fotografie různých typů úvazů. Zároveň byly do knihy zahrnuty originální fotografie děl Josefa Mánese, které poskytla Národní galerie v Praze. Kniha Tradiční úprava hlavy / Úvazy tištěných šátků na Hané vznikla s finanční podporou Ministerstva kultury a Olomouckého kraje.

Knihu lze zakoupit na pokladně MGP na náměstí nebo v Galerii Špalíček. Mimoprostějovští zájemci mohou muzeum kontaktovat emailem muzeumpv@muzeumpv.cz. Cena „Tradiční úprava hlavy. Úvazy tištěných šátků na Hané“ je 290 Kč, při zaslání poštou je do ceny zahrnuto i poštovné.