1922 – Krása ve šperku ukrytá – MGP

Home / jw / 1922 – Krása ve šperku ukrytá

Zrání

Na horských lukách ležím,

do jasných nebes se dívám,

cítím, že rty moje zrají,

slyším, že tiše si zpívám.

Granátový medailon je ukázkou šperkařské práce zručných klenotníků konce 19. století. Předmět původně sloužil jako brož, kterou nosila Jiřího matka Zdena Wolkerová nejenom na různé taneční večírky. Tento okouzlující stříbrný oválný šperk s medailonem a stojánkem je tvořen po obvodu dvěma řadami českých granátů. Tyto krvavě červené kulaté kameny mají hvězdicový výbrus, který byl v 19. století v měšťanské společnosti velice oblíbený. Uprostřed je umístěna oválná černobílá fotografie pořízená v sanatoriu v Tatranské Poliance, z níž na nás odevzdaně hledí třiadvacetiletý nemocný básník Jiří Wolker. Jako by tušil, že brzo odejde z tohoto světa. Fotografie byla do medailonu umístěna po Jiřího smrti. Vložila ji tam jeho matka Zdena, která šperk s láskou opatrovala až do roku 1939, kdy ho odevzdala do sbírek prostějovského muzea. Je možné, že v medailonu za fotografií byl vložen pramínek Jiřího vlasů. Jestli tam ale skutečně byl, dnes již nezjistíme. Navždy tak zůstane skryto malé tajemství tohoto předmětu.

(Muzeum a galerie v Prostějově, sbírka Literární památky, podsbírka Jiří Wolker, inv. č. 26472, kat. č. V 13, Rámeček na fotografii s granáty, konec 19. století.)