Plán výstav 2025 – MGP

Plán výstav 2025

Home / Muzeum / Plán výstav 2025

LEDEN

SŠDAM
17. 1. – 2. 2. 2025
16. 1. 2025 vernisáž, hlavní budova MGP
Výsledkem spolupráce se Střední školou designu a módy v Prostějově je již tradiční přehlídka výtvarných prací ve výstavním sále hlavní budovy Muzea a galerie v Prostějově. Vystaveny budou práce z oborů Design oděvu, Multimediální tvorba a Užitá malba a design interiéru.

ÚNOR

Šťastná to žena!
170. výročí 1. vydání Babičky Boženy Němcové
14. 2. – 18. 5. 2025
13. 2. 2025 vernisáž, hlavní budova MGP
Výstava určená všem generacím představuje stěžejní dílo nejznámější české spisovatelky Boženy Němcové, které poprvé vyšlo v roce 1855. Muzeum a galerie v Prostějově představí knihy od nejstarších po současná vydání. Výstava představí i dřevěné polychromované loutky všech knižních postav, které pocházejí z dílny známé loutkářky Jarmily Haldové ze Sedloňova. Babička Boženy Němcové byla převedena rovněž na filmové plátno, a to v roce 1940 a 1971. Téměř neznámý však zůstává její první zpracování z roku 1921, třicetisedmiminutový němý film Thei Červenkové s Ludmilou Innemannovou v hlavní roli, z něhož bude možné shlédnout ukázky.

BŘEZEN

Léčivé jaro
28. 2. – 30. 4. 2025
Galerie Špalíček
Bylinky přitahovaly od nepaměti pozornost, a to nejen pro své lékařské a kosmetické využití. Výstava seznámí návštěvníky jak s historií bylinkářství, tak se současným použitím bylin nejen v medicíně. Chybět nebudou ani praktické ukázky léčivek a jejich využití v praxi.

DUBEN

Výročí 130 let od uspořádání Národopisné výstavy českoslovanské v Praze a 120 let muzejních sbírek ve staré prostějovské radnici reprezentují dvě výstavy:

Tradiční úprava hlavy
18. 4. 2025 – 4. 1. 2026
17. 4. 2025 vernisáž, hlavní budova MGP
V minulosti se vdaná žena nesměla ukazovat na veřejnosti s holou hlavou, musela se z vnitřních příčin či magických důvodů odlišovat od svobodné, prostovlasé. Dávný a všeobecně v Evropě rozšířený obyčej, kdy vdaná žena chodila s pokrytou hlavou je tématem této výstavy, která je zaměřená na tradiční i současné úvazy tištěných šátků v našem hanáckém regionu.

Ztracený ráj Luboše Kafky
18. 4. – 14. 9. 2025
24. 4. 2025 vernisáž, hlavní budova MGP
Luboš Kafka zabývá se lidovým uměním a tradiční duchovní kulturou, je autorem či spoluautorem publikací o podmalbách na skle, byl dlouholetým pracovníkem Etnologického ústavu Akademie věd České republiky. V roce 2022 spolu s Alenou Kalinovou zpracoval do knižní publikace i muzejní prostějovskou kolekci podmaleb pod názvem Ze svatého koutu světnic. Luboš Kafka se od mládí věnuje malbě, zpracovává témata související s jeho profesním zájmem – lidovou architekturu a kult světců. Pro jeho obrazy je typická barevná pestrost a hravost, svým viděním navazuje na naivní malíře podmaleb 19. století a uchovává tak původní tradici v současnosti.

Restaurování
25. 4. – 31. 8. 2025
Hlavní budova MGP
Projekt RESTAUROVÁNÍ se zaměřuje na péči o sbírky Muzea a galerie v Prostějově. Tentokrát představí neorenesanční intarzovanou lavici a soubor klasicistní lavice se dvěma židlemi, darovaný do sbírek JUDr. Janem Knappem, nevlastním otcem Karly Vojáčkové.

Portmoneum Josefa Váchala
19. 4. – 30. 8. 2025
Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané
Putovní výstava zapůjčená Museem Josefa Váchala v Litomyšli je věnovaná tomuto slavnému grafikovi, malíři, mystikovi a spisovateli a jeho sbírce „krvavých“ kolportážních románů. Zejména představuje knihu Krvavý román vydanou roku 1924 v nákladu pouhých 17 exemplářů. Výstava je tvořená panely a jedním trojrozměrným předmětem – faksimilí Krvavého románu.


KVĚTEN

Druhý domov
Česko-italské přátelství z I. světové války
30. 5. – 28. 9. 2025
29. 5. 2025 vernisáž, hlavní budova MGP
Každá válka přináší zkázu. Drtivou většinou i pro ty, kteří s válkou nemají a nechtějí mít nic společného. V roce 1915 se to stalo i lidem z Tridentska. Okolí města Trident bylo součástí Rakousko – Uherska a když Itálie přešla na druhou stranu znepřátelených stran, stalo se Tridentsko válečnou zónou. Obyvatelé se museli vystěhovat a stali se z nich uprchlíci, kteří z velké části skončili v českých zemích. Někteří došli i do Prostějova. Přitom museli opustit svůj (většinou skromný) majetek, který válka nenávratně zničila. Výstava seznamuje s nelehkými osudy těchto nepřímých obětí 1. světové války.

ČERVEN

Absolventi ZUŠ 2025
5. – 29. 6. 2025
Galerie Špalíček
Výstava absolventských prací studentů výtvarného oboru prostějovské Základní umělecké školy Vladimíra Ambrose.

ČERVENEC/SRPEN

Technické hračky a vynálezy
1. 7. – 14. 9. 2025
Galerie Špalíček
I velcí vynálezci byli dětmi. S čím si hráli? Návštěvník uvidí parní strojky, konstruktivní stavebnice, automobily, vláčky, rakety ale i šicí stroje, gramofony, kamna atd. Dále výstava nabízí vynálezy J. Verna a Leonarda da Vinci jako papírové modely, dobové školní vzdělávací a naučné pomůcky. Představí velmi pěknou grafiku dobových technických her, nákresů apod. Výstavu bude doplněna video prezentací, na které jsou historické hračky v pohybu.

ZÁŘÍ

Analfabeta negramotná
19. 9. 2025 – leden 2026
Hlavní budova MGP
Výstava Dětského muzea si klade za cíl vrátit děti ke knížkám a usnadnit jim orientaci v literatuře. Hravou a nápaditou formou představuje původní literární tvorbu pro děti a mládež od sedmnáctého století po současnost. Pohádky, pověsti, sci-fi a fantasy, ale i komiksy nebo poezie čekají na návštěvníky za tajemným závěsem, vedoucím do říše knih. Každý žánr dětské literatury má na výstavě svůj vlastní koutek a v něm děti najdou aspoň jednoho ze svých oblíbených hrdinů.

ŘÍJEN

Festival současného umění Prostějov
26. 9. – 9. 11. 2025
Galerie Špalíček a hlavní budova MGP
Pro tento ročník bude jedním z hostů festivalu Marie Tomanová, fotografka žijící v New Yorku. Svou tvorbou se zaměřuje na portréty lidí, které se prolínají s prostředím New Yorku. Snímky jsou syrové, přímočaré a zrcadlí víru, sílu a individualismus mládí.

Dalším z hostů bude Tomáš Kurečka, jenž ve své tvorbě odkazuje na nejrůznější dobové a historické souvislosti zobrazování. Pracuje se symbolikou rituálů, tematizací metamorfózy, ale i s motivy marnosti a pomíjivosti. Svá díla tvoří v médiu kresby, malby a instalace.

LISTOPAD

H. Ch. Andersen: Sněhulák
21. 11. 2025 – 1. 2. 2026
20. 11. 2025 vernisáž, Galerie Špalíček
Malí i velcí návštěvníci se na výstavě dovědí řadu zajímavostí o tom, jak Dánové, pro něž jsou Vánoce nejkrásnějším obdobím roku, tyto svátky slavili v minulosti a také, jak se liší dánské Vánoce od klasických českých. Výstava bude poctou nejznámějšímu světovému autoru dětských pohádek Hansi Christianu Andersenovi (1805–1875) a klade si za cíl seznámit veřejnost s širším pohádkovým dílem Andersenovým. Úvodní část bude věnována životu a dílu Hanse Christiana Andersena. Prostřednictvím měšťanského pokoje představí známou vánoční pohádku Smrček a Sněhulák. Dobovou atmosféru 40. let 19. století dokreslí velký vánoční strom vyzdobený v dánském stylu. Mezi vánočními ozdobami návštěvník uvidí proplétaná závěsná srdíčka zhotovená ze dvou barev papíru, která vymyslel sám Andersen. Výstava představí vánoční talíře zvané juleplatter, které se v Dánsku vyrábějí od roku 1908, každý rok s jiným motivem, dánské adventní kalendáře, skřítky nisse z různých materiálů, vánoční pohlednice aj. V další části výstavy budou prezentovány Andersenovy knihy vydané v českém jazyce od nejstaršího vydání v roce 1863 až po současnost.

PROSINEC

Hanácké betlémy
Hlavní budova MGP
Vánoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků. Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Betlémářská tradice je v naší zemi dosud živá a vánoční betlémy se těší velké oblibě. Expozice představí sbírku hanáckých betlémů. Betlémy s hanáckou tématikou jsou vyrobeny z tradičních i neobvyklých materiálů. Tradiční lidové historické ze sbírek MGP i novodobé betlémy od předních tvůrců pocházející nejen z Hané. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.