Tajemství českých nářečí – MGP

Tajemství českých nářečí

Rozumíte řeči svých prarodičů, přátel nebo lidí z jiných částí České republiky, když mluví nářečím? A rozumějí oni vám? Pokud vás zajímá, jak se česká nářečí liší a jak bohatá je naše jazyková kultura, nenechte si ujít jedinečnou výstavu, která mapuje jak zaniklé, tak stále živé nářeční jevy.

Výstava nabízí přehledné mapy, které zachycují jazykové zvláštnosti napříč regiony. Bohatství nářeční slovní zásoby doplňují poutavé doprovodné texty. Návštěvníci se například dozvědí, kdy si lidé pochutnávali na „švábech“, „bobcích“ a „mejdlíčkách“, zda může být „kostka kulatá“, co jsou to „pimpěrky“ a kdy „husa zpívá nejpěkněji“.

„Projekt o nářečí jsme řešili dva roky, od roku 2020 do roku 2022. Nyní pokračujeme dalším výzkumem. To, co je ale k vidění na panelech výstavy pochází z celorepublikového výzkumu, který proběhl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Jedná se tedy o dnes už historický materiál, ale zpracovaný novými metodami. Zároveň představujeme metody, jak naši předchůdci materiál v terénu získávali a dál zpracovávali. V textech, které jsou použity na jednotlivých panelech, se návštěvníci dozví nejen spoustu zajímavostí o nářečí, ale také o tom, jak se dřív žilo,“ říká autorka výstavy Martina Ireinová z dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český v Brně.

Výstava je pojata interaktivně tak, aby zaujala všechny generace. K poslechu jsou připraveny ukázky nářečí z různých koutů České republiky a z různých časových období od 60. let 20. století až po současnost. Návštěvníci si také mohou prověřit své znalosti v nářečních kvízech a zapojit se do nářečního výzkumu.

„V rámci výstavy je připraven i speciální edukační program pro školy, který je k dispozici už od začátku školního roku. Detaily a možnost rezervace jsou dostupné v sekci „Programy pro školy“ na webových stránkách Muzea a galerie v Prostějově,“ doplňuje Veronika Hrbáčková, ředitelka.

Výstava trvá od 2. srpna do 12. ledna 2025 v prostorách Muzea a galerie v Prostějově. Ver středu 11. září je na 16:00 připravena komentovaná prohlídka výstavy v doprovodu autorů, pracovníků dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český v Brně.